תיאור מקרה 08.02.2024

תיאור מקרה: החמרה של מחלת גרייבס לאחר זיהום בקוביד

מאז מגיפת הקורונה, מספר מקרים של COVID-19 נקשרו להתפתחות של הפרעות אוטואימוניות | תיאור מקרה של סערת בלוטת התריס המתקרבת שלושה שבועות לאחר אבחנה של מחלת הקורונה

בדיקת בלוטת התריס (צילום: אילוסטרציה)

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports, הכותבים הציגו מקרה של אישה בת 42 עם היסטוריה של מחלת גרייבס (GD) עם סערת בלוטת התריס המתקרבת שלושה שבועות לאחר אבחנה של COVID-19.

אישה בת 42 עם היסטוריה של GD התייצגה למחלקה לרפואה דחופה בעקבות החמרה חריפה של פעילות יתר של בלוטת התריס שלושה שבועות לאחר אבחנה של זיהום SARS-CoV-2 בבדיקה ביתית.

התסמינים שלה כללו כאבי ראש יומיומיים, לחץ עיני דו-צדדי מוגבר, עייפות, חולשת שרירים, אפיזודות של בלבול וחוסר רוגע, פלפיטציות מתמשכות וזפק.

צוינו T4 חופשי מוגבר של 5.57, רמות T3 חופשי של 15.68, רמות T3 כללי של 4.43 והורמון מגרה בלוטת התריס כמעט נעדר.

סולם Burch-Wartofsky היה 40, מה שהעלה חשש להופעה של סערת בלוטת התריס. עם זאת, בזמן הקבלה, המטופלת לא היתה בסערת בלוטת התריס.

הטיפול שהוביל לשיפור בתסמינים כלל פרופילטיאורציל, תמיסת פומי של אשלגן יודיד ופרופרנולול. עקב היסטוריה קודמת של אי סבילות לתרופות נגד בלוטת התריס והחמרה לאחרונה, בוצעה כריתת בלוטת התריס לאחר איזון של בלוטת התריס.

לסיכום, מקרה זה מדגים את החשיבות של זיהוי COVID-19 כאטיולוגיה או טריגר להתפרצות חדשה או החמרה של GD. מקרה זה גם מדגיש את הצורך להיות ערניים לקשר בין COVID-19 לבין הפרעות בבלוטת התריס לצורך אבחון מוקדם וטיפול.

מקור:

Graves’ Disease Exacerbation with Impending Thyroid Storm After SARS-CoV-2 Infection: A Case Report Challenging differential diagnosis, Management of emergency care, Rare coexistence of disease or pathology. William P. Sebastian1BDEF, Aijaz Parisa2EF, Mansi Pandya1EF, Amna Anees23ABCDEF* DOI: 10.12659/AJCR.941311 Am J Case Rep 2024; 25:e941311

נושאים קשורים:  מחלה דלקתית רב מערכתית,  זיהום קורונה,  מחלת גרייבס,  יתר בלוטת התריס,  מחקרים,  תיאור מקרה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
אנונימי/ת
15.02.2024, 19:23

מעניין לדעת מה הסטטוס החיסוני של אותה אישה, ומתי התחסנה. ישנם דיווחים של הופעה או החמרת מחלות אוטואימוניות כולל גרייבס לאחר חיסון, למשל: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10222727/